Menu

NAUKA ZDALNA

klasa VIII

 

UWAGA! OD 5 KWIETNIA NAUKA ZDALNA Z GEOGRAFII REALIZOWANA POPRZEZ DZIENNIK ELEKTRONICZNY - TERMINARZ

Zdalne lekcje- Sylwia Krześniak-Ławik-  e-mail: sylwiakrzesniaklawik1@o2.pl

Zadania na tydzień 06.04-08.04.2020r.

Wiedza o społeczeństwie klasa VIII

Temat: Znam swoje prawa. Prawa i wolności człowieka.  Państwo. Bardzo proszę o zapoznanie się  oraz skorzystanie z platformy edukacyjnej Ministerstwa Edukacji Narodowejepodreczniki.  Zachęcam Was również do obejrzenia lekcji wiedzy o społeczeństwie w środę o godzinie 11:00, powtórka o 15:30 w telewizji polskiej SZKOŁA Z TVP na TVP SPORT.

Edukacja dla bezpieczeństwa klasa VIII

Temat: Zagrożenia w domu i w szkole. Bardzo proszę o zapoznanie się  oraz skorzystanie z platformy edukacyjnej Ministerstwa Edukacji Narodowejepodreczniki.  

Wychowanie do życia w rodzinie informacje przesłane na komunikator Messenger.

JĘZYK NIEMIECKI- 06.04.- 08.04

Termin: do 17. 04

- Obejrzyj film dotyczący odmiany czasowników modalnych:

 https://www.youtube.com/watch?v=jbygtW_3Dbw

- Następnie zapoznaj się z odmianą czterech z nich i konstrukcją zdania na str. 90- 92. Zapisz ich znaczenie i odmianę do zeszytu.

- Naucz się ich odmiany!

Zad. 1  Uzupełnij zdania, wpisując jeden z czterech czasowników modalnych we właściwej formie! Korzystaj ze słowniczka, aby rozumieć sens.

1. Ich.............gut schwimmen. 2. Erik...............viel lernen. 3. Silvia................Schokolade. 4. Wann................du mich besuchen?5. Wir.....................nicht rauchen. 6. Du bist krank und....................im Bett bleiben. 7. Hier.....................Sie nicht parken. 8. Er....................sehr gut Englisch. 9. ....................du Musik? 10. Ich..................nach Hause gehen.

Zad. 2. Ułóż zdania z rozsypanki, pamiętając o właściwej formie czasownika modalnego!

Przykład: Klavier, können, ich, spielen- Ich kann Klavier spielen. ( drugi czasownik znajduje się na końcu w formie bezokolicznika!)

1. ich, jetzt, gehen, müssen. 2. Peter, machen, seine Hausaufgaben, müssen. 3. mögen, du, Komödien? 4. Mia, Pizza mit Schinken, mögen. 5. du, zum Arzt, gehen, müssen.

 

RELIGIA

AVE MARYJA

Witam WSPANIA/LĄ :) MŁODZIEŻ I proszę aby po egzaminach nauczyła się : Aktu Wiary 

 WIERZĘ W CIEBIE BOŻE ŻYWY W TRÓJCY JEDYNY PRAWDZIWY WIERZĘ COŚ OBJAWIŁ BOŻE TWE SŁOWO MYLIĆ NIE MOŻE

  oraz modlitw : OJCZE NASZ... , ZDROWAŚ MARYJO... , WIERZĘ W BOGA OJCA... . 

Pozdrawiam i życzę powodzenia x Andrzej

 

Zdalne lekcje - Sylwia Krześniak-Ławik-  e-mail: sylwiakrzesniaklawik1@o2.pl

Zadania na tydzień 30.03-03.04.2020r. (termin rozliczenia zdalnych lekcji przypada na dzień 06.04.2020r.)

Wiedza o społeczeństwie klasa VIII

Temat: Polska państwem demokratycznym- zapoznanie z materiałem, podręcznik str. 128-131. Napisać do zeszytu notatkę co to jest prawo, akty prawne obowiązujące na terenie państwa(można skorzystać z tabelki str.128) oraz jaka jest rola konstytucji w państwie. Zastanów się kto jest autorem tych słów:

  „Kiedy w jednej i tej samej osobie lub w jednym i tym samym ciele władza prawodawcza zespolona jest z wykonawczą, nie ma wolności, ponieważ można się lękać, aby ten sam monarcha albo ten sam senat nie stanowił tyrańskich praw, które będzie tyrańsko wykonywał. Nie ma również wolności, jeśli władza sądowa nie jest oddzielona od władzy prawodawczej i wykonawczej. Gdyby była połączona z władzą prawodawczą, władza nad życiem i wolnością obywateli byłaby dowolną, sędzia bowiem byłby prawodawcą. Gdyby była połączona z władzą wykonawczą, sędzia mógłby mieć siłę ciemiężyciela”.

Zapoznanie się z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej (podręcznik str. 199-236). Napisać do zeszytu rozdziały Konstytucji RP- proszę tylko je wymienić.

Edukacja dla bezpieczeństwa klasa VIII

Temat: Apteczka pierwszej pomocy- zapoznanie z materiałem str. 92-94. Napisać do zeszytu rodzaje apteczek oraz opisać podstawowe wyposażenia apteczki samochodowej, domowej i turystycznej. Zastanów się, gdzie na terenie szkoły znajduje się apteczka pierwszej pomocy.

Wychowanie do życia w rodzinie klasa VIII

Temat: Choroby przenoszone drogą płciową – proszę zapoznać się z nadesłanym materiałem na komunikator Messenger . Bardzo dziękuję za zaangażowanie i świetną współpracę.

JĘZYK NIEMIECKI- Aneta Szawarska

30.03.- 03.04.2020

- Poćwicz liczebniki do 1000 korzystając z poniższego linku (zielone okienko- wysłuchaj, następnie wpisz, to, co usłyszałeś w okienka pomarańczowe, w okienku niebieskim sprawdz rozwiązanie)

https://learningapps.org/1116412

- Zad. 8 str. 79, 

- Zapisz zwroty ze str. 81 do zeszytu wraz z polskim tłumaczeniem np. an der zweiten Kreuzung- na drugim skrzyżowaniu

(oprócz wykonanych  zadań  przyślij zdjęcie notatki )

- Zad. 11 a str. 81

- Przy użyciu zwrotów ze strony 81 opisz drogę z domu do przystanku autobusowego.

 

⇒ Historia - S.Terelak-Żmuda, e-mail: kontaktterelak@wp.pl

praca zdalna 16.03-25.03.2020

Zapoznać sie z tematami:

1) "Początki władzy komunistów w Polsce" str. 158, zadanie: Dlaczego sfałszowanie referendum w 1946r i wyborów do Sejmu w 1947 uomożliwiło przejeci wladzy przez komunistów w Polsce?;

2) "Opór społeczny wobec komunistów".

HISTORIA-S.Terelak-Żmuda

(26.03-1.04)

kl. VIII

Do tematu : „ Opór społeczny wobec komunizmu” (str. 167) napisz: 1) Jakie znaczeniem dla walki z komunistami miała operacja „Cezary”? 2) Opisz działalność: D. Siedzikówny, Witolda Pileckiego i Emila Fildorfa. Napisz dlaczego zasługują na pamięć współczesnych Polaków?

Zapoznaj się z tematem „Powojenna odbudowa” . Scharakteryzuj przemiany gospodarcze w do 1947r oraz przedstaw społeczne i polityczne skutki tych przemian. (Proszę rzetelnie wykonywać zadania w zeszycie [należy przepisać pytania], ponieważ będzie to podstawą do testu wiedzowego po powrocie do szkoły). (nie ma konieczności nadsyłania odpowiedzi, chyba ze macie wątpliwości. Zadania zostaną sprawdzone po powrocie do szkoły).

(od 2.04-8.04)

Temat: Polska w czasach stalinizmu (str. 176)(na dwie jednostki lekcyjne)

Odpowiedz na pytania: 1. Wyjaśnij okoliczności (jak?, gdzie?, kiedy?, dlaczego?)powstał PZPR (rozwiń skrót).

2. Wymień cechy stalinizmy.

3. Na podstawie ilustracji str, 179 wykaż propagandowy wyraz obrazu (wyjaśnienie: „propaganda”, tzn. popularyzowanie poglądu lub postaw na celu wyrobienia określonej przekonania. Często związana jest z ukrytymi intencjami i fałszuje rzeczywistość)          Czego symbolem jest czerwony mur?

(Dwa pytania znajda się na sprawdzianie)

Wychowanie fizyczne- Edyta Antosik

24.03.2020 o godzinie 10.40 lekcja online ( wideo połączenie na messngerze)

 

Zdalne lekcje- Sylwia Krześniak-Ławik-  e-mail: sylwiakrzesniaklawik1@o2.pl

Zadania na tydzień 23.03-27.03.2020r. ( termin rozliczenia zdalnych lekcji przypada na dzień 30.03.2020r.)

Wiedza o społeczeństwie klasa VIII

Temat: Państwo i demokracja-kontynuacja tematu lekcji, zapoznanie z materiałem str. 124 i 125.Napisać do zeszytu notatkę rodzaje ustrojów politycznych (można skorzystać z tabelki, str.124), demokracja pośrednia i bezpośrednia oraz wyjaśnić pojęcie monarchia i republika. Zapoznać się z art. 62 i 125 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i zapisać do zeszytu. Wykonać zadanie 1 str. 126-praca z mapą, proszę o wypisanie w których krajach głową państwa jest prezydent. Skorzystać ze strony epodręczniki (temat z WOSU- „Człowiek wobec totalitaryzmu i autorytaryzmu”)

Edukacja dla bezpieczeństwa klasa VIII

Temat: Resuscytacja krążeniowo- oddechowa- kontynuacja tematu lekcji, zapoznanie z materiałem  str. 89 i 90. Napisać do zeszytu notatkę z zabiegów resuscytacyjnych u dzieci oraz wyjaśnić do czego służy automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED). Skorzystać ze strony epodręczniki (temat z EDB- „Resuscytacja krążeniowo-oddechowa dorosłych i u dzieci).

Wychowanie do życia w rodzinie klasa VIII

Temat: Aids- proszę o zapoznanie się ze stroną  :

https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-przenoszone-droga-plciowa,aids---objawy-i-przyczyny--zakazenie-wirusem-hiv,artykul,1579548.html

- materiały z podręcznika oraz ćwiczenia zostaną przesłane na Messenger WOS, EDB, WDŻWR klasa VIII.

Nauka zdalna 16.03 – 25.03.20 Magdalena Rutkowska

Kontakt – magda.rutkowska@vp.pl

Klasa VIII – BIOLOGIA

1 tydzień:

  1. „Mechanizmy ewolucji” – str.60 - jak powstają nowe gatunki, czym różni się dobór naturalny od sztucznego – notatka w zeszycie.

2 tydzień:

  1. „Pochodzenie człowieka” – str. 64 – wymień cechy łączące człowieka z innymi człekokształtnymi, podobieństwa i różnice – str.66-67, Ewolucja człowieka w str.70-71.

02 kwietnia 20r.

Rozpoczynamy dział III  - Ekologia

Temat: Organizm a środowisko.   Analizujemy informacje zawarte w podręczniku (str.79 -86) oraz w filmiku https://www.youtube.com/watch?v=7sXrcvs6pJU. Odpowiadamy na pytania do zeszytu. 1. Czym zajmuje się ekologia? 2. Podaj po dwa przykłady czynników biotycznych i abiotycznych. 3. Co to jest zakres tolerancji ekologicznej. a) podaj 2 przykłady organizów o szerokim zakresie tolerancji; b) podaj 2 przykłady organizmów o wąskim zakresie tolerancji. 4. Co to są gatunki wskaźnikowe. Podaj przykłady ich zastosowania. (do 03 kwietnia 20r. do 15.00) 

Klasa VIII – CHEMIA

1 tydzień:

  1. Utrwalamy szereg homologiczny alkanów i alkenów – wzór ogólny, wzory sumaryczne, strukturalne i półstrukturalne oraz reakcje spalania.

2 tydzień:

  1. Właściwości i zastosowanie etenu. Str.124

Na czym polega reakcja przyłączania (addycji) i polimeryzacji. Str.121, 122.

31 marca 2020r.

Temat: Szereg homologiczny alkinów. 

https://www.youtube.com/watch?v=B6auTuMUxjA

    Proszę obejrzeć filmik dotyczący alkinów. Zapisujemy punkty w zeszycie. 1. Ogólny wzór alkinów.  2. Szereg holmologiczny alkinów  3. Wykonujemy tabelkę (wpisujemy w niej - wzór sumaryczny, strukturalny i półstrukturalny pięciu alkinów (nie dziesięciu) - podobnie jak robiliśmy to przy alkanach i alkenach). str.126-129. (do piątku 03 kwietnia do 15.00).

03 kwietnia 2020r.

Temat: Włąściwości i zastosowanie etynu.

1.Jakie właściwości ma etyn? 2. Jakie jest zastosowanie etynu?  3. Podaj reakcje spalania etynu.  4. Podaj rekcje spalania jednego dowolnego alkinu  z szeregu homologicznego.  (str 126 -130). (do poniedziałku 06 kwietnia - do 9.00)

https://www.youtube.com/watch?v=4p2EuMHgm30

07 kwietnia 2020r.

Temat: Związki węgla z wodorem - powtórzenie wiadomości.

W ramach zajęć proszę wykonać i przesłać załączoną kartę pracy do 08 kwietnia (do 15.00). Zwiazki_wegla_z_wodorem.pdf

 

 

⇒ Język niemiecki Aneta Szawarska, e-mail: anetaszawarska79@gmail.com

23.03-27.03

- zadanie 2 str. 76

- zadanie 5 str. 78: posłuchaj nagrania i przeczytaj poniższe liczby

- zadanie domowe: zapisz słownie podane liczby do zeszytu: 622, 543, 1222, 150,1150,315, 805, 3172

 

⇒ Fizyka - Monika Demiańczuk, e-mail: mdemia@wp.pl

30.03-06.04.2020 r.

W związku z egzaminami próbnymi wydłużam czas wykonania zadania.

Rozwiązać zadanie 1, 2, 3, 4.     18_Fale_dzwiekowe.pdf  (Dla dociekliwych nie jest obowiązkowe).

23-17.03.2020 r.

Temat: Fale mechaniczne.

Wykonać notatkę do zeszytu i ująć zagadnienia:

1. Jak powstaje fala mechaniczna? str.171

2.Jak i gdzie rozchodzi się fala mechaniczna? Źródło fali. str.172

3.Wielkości opisujące falę: częstotliwość, długość fali i prędkość.

 

Informatyka - Monika Demiańczuk, mdemia@wp.pl

 

Termin  01.04-05.04. 2020 r.

 

Waszym zadaniem jest poprawienie tekstu zgodnie z instrukcją, która jest w dokumencie. Przesyłam plik w Wordzie i WordPadzie. Jeśli nie macie Worda możecie plik otworzyć online, jak wam się nie uda wykonajcie to co można w WordPadzie.

formatowanie_tekstu_Word.doc

Formatowanie_tekstu_WordPad.rtf

 

W ramach zajęć z informatyki zachęcam do korzystania ze stron edukacyjnych, materiałów filmowych i zadań:

 

https://pistacja.tv,

www.matzoo.pl, 

https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje,

http://www.math.edu.pl

 

⇒ Matematyka - Monika Demiańczuk, mdemia@wp.pl

Nauczanie indywidualne Kacper Muszyński. Podobnie jak klasa:

-) przypomnienie wiadomości o procentach - podręcznik str.230;

-) wykonajcie zadania 4, 5, 6, 7, 16, 17  str.231 i 232 z podręcznika

 

 


⇒ Matematyka - Kamila Pawlik, e-mail: kamila.pawlik@poczta.onet.pl

Pierwszy tydzień (16-20.03.2020r.)

-) codziennie rozwiąż zadania z zestawów powtórkowych umieszczanych na stronie http://www.cke.gov.pl (codziennie zamieszczany jest nowy arkusz z zadaniami egzaminacyjnymi) i do godziny 15 prześlij rozwiązania.

-) zapoznają się z materiałem powtórkowym z podręcznika i wykonaj zadania (z.16,17,18,19 str.229).

 

Drugi tydzień (23-27.03.2020r.)

23.03.2020r. - "Procenty"

-) rozwiążcie arkusz - dzień 6 (www.cke.gov.pl);

-) przypomnijcie wiadomości o procentach - podręcznik str.230;

-) wykonajcie zadania 14,15,16 str.232 z podręcznika.

 

24.03.2020r. - "Potęgi"

-) rozwiąż arkusz - dzień 7 (www.cke.gov.pl);

-) przypomnij wiadomości o potęgach - podręcznik str.234;

-) wykonaj test online: https://szaloneliczby.pl/potegi-i-pierwiastki-sprawdzian-klasa-8/;

 

25.03.2020r. - "Potęgi - cd."

-) rozwiąż arkusz - dzień 8 (www.cke.gov.pl);

-) wykonaj zadania od 1 do 9, 11 i 16 str.234/235.

 

26.03.2020r. - "Pierwiastki"

-) przypomnij wiadomości o pierwiastkach - podręcznik str.236;

-) wykonaj ćwiczenia interaktywne:

 

https://szaloneliczby.pl/obliczanie-pierwiastkow/

https://szaloneliczby.pl/wylacz-czynnik-przed-znak-pierwiastka/

https://szaloneliczby.pl/usun-niewymiernosc-z-mianownika/

27.03.2020r. - Koło matematyczne - "Zadania powtórkowe"

-) wykonaj ćwiczenia interaktywne:

https://learningapps.org/7885864

https://learningapps.org/404271

https://learningapps.org/404271

https://quizizz.com/join/quiz/5c4d880216e819001bb23a2e/start?studentShare=true

 

Trzeci tydzień (30.03.-03.04.2020r.)

30.03.2020r. - "Pierwiastki - ćwiczenia"

-) wykonaj zadania 1, 2, 3, 5, 6 i 14 z podręcznika str.236/237 - proszę o pełne rozwiązania - same odpowiedzi nie będą uznawane.

31.03.2020r. - Próbny egzamin z matematyki

01.04.2020r. - "Wyrażenia algebraiczne"

-) przypomnij wiadomości o wyrażeniach algebraicznych - podręcznik str.238;

-) wykonaj ćwiczenia interaktywne:

* https://learningapps.org/view9563455

* https://learningapps.org/view6415655

* https://learningapps.org/view9839792

-) wykonaj zadania 1 i 2 /238 oraz zadania 13 i14/239 - pełne rozwiązania - same odpowiedzi nie będą uznawane;

02.04.2020r. - "Wyrażenia algebraiczne - ćwiczenia"

-) wykonaj zadania 9,10,11, 16* z podręcznika str. 239 - pełne rozwiązania - same odpowiedzi nie będą uznawane (zadanie 16 dla chętnych)

03.04.2020r. - Koło matematyczne - "Zadania powtórkowe"

-) wykonaj ćwiczenia interaktywne:

* https://learningapps.org/view10002121

* https://learningapps.org/view9973038

* https://learningapps.org/view752587

* http://www.matzoo.pl/klasa8/mnozenie-sum-algebraicznych_70_521

* http://www.matzoo.pl/klasa8/wartosci-liczbowe-wyrazen-algebraicznych-zestaw-1_70_505

Czwarty tydzień (06-08.04.2020r.)

06.04.2020r. – „Równania”

-) przypomnij wiadomości o równaniach – podręcznik, str.241;

-) w celu przypomnienia, w jaki sposób rozwiązujemy równania, polecam obejrzeć filmiki:

* https://pistacja.tv/film/mat00015-rozwiazywanie-prostych-rownan?playlist=496

* https://szaloneliczby.pl/rownania-z-jedna-niewiadoma/

-) rozwiąż podane równania:

Poziom A:         a) 3x + 7 + 2x = 22             b) 8x - 5 - 4x = 15               c) x - 9 + 7x = 55

Poziom B:         a) 5x = 3x - 6                      b) 8x = 14 + x                      c) 6x = 24 - 2x

Poziom C:         a) 8 - 2x = 4x - 4                 b) 7 - 3x = -8 - 8x                c) 11x - 9 = 7x - 5

-) wykonaj zadania w "Escape Room"

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSde9WLapqkHqLzeHPk0OcHpVS2oEURDzYo82jRipLfjeIUZXQ/viewform

-) dla chętnych zadanie 10/242.

 

07.04.2020r. - "Zadania tekstowe z zastosowaniem równań"

-) wykonaj zadania 12,13,15,16 str.243 w podręczniku.

 

08.04.2020r. - "Proporcjonalność prosta"

-) wykonaj zadanie 5/242 oraz zadania 17,19,20 str.243 w podręczniku.

 

 


⇒ Język angielski  - Agnieszka Majer-Bienias, kontakt: agnieszkamajer-bienias@wp.pl

w www.docwiczenia.pl     kod: TAJPNM

ww.docwiczenia.pl     kod: TAZW6L

termin: 30.03.2020r.

 

⇒ Geografia - Roman Major, kontakt: r.major@interia.pl

Pierwszy tydzień 

Zadanie projektowe: Zaprezentuj Afrykę w formie plakatu lub prezentacji multimedialnej. Uwzględnij treści omawiane na lekcji, tj. środowisko geograficzne, rolnictwo, przemysł, problemy głodu, turystyka. Praca będzie oceniona po powrocie do szkoły. Zadanie proszę przesłać do 23 marca.

Drugi tydzień

Zapiszcie w zeszycie temat: Środowisko przyrodnicze Ameryki

Zapoznajcie się z materiałem, podręcznik str. 100-109, wykonajcie ćwicz. 1/46, 2/46, 3/47 Zadanie proszę przesłać do 28 marca.

Trzeci tydzień

Zapiszcie w zeszycie temat: Tornada i cyklony tropikalne w Ameryce Północnej

Zapoznajcie się z materiałem w podr. str. 110 - 115

Przeanalizujcie schematy, mapy i tabele

Przepiszcie i zapamiętajcie notatkę "Zapamiętaj" - zeszyt ćw. str. 52

Dokładnie wykonajcie zad. 1 - 5 str. 50 - 51 w zeszycie ćw. i prześlijcie do sprawdzenia do 5 kwietnia br. 


 

⇒ Język polski Katarzyna Szełemej-Giergiel, kontakt: katarzyna.szelemejgiergiel@interia.pl

zadania na 17.03.2020 r.

Przeczytaj „Przygody Guliwera” J. Swifta (tekst z podręcznika); Opisz, w pięciu zdaniach, pobyt Guliwera w krainie mądrych koni

18.03.2020 r.

Przypomnij sobie wiadomości dotyczące pisania zaproszenia

Zadania do wykonania:  file:///C:/Users/user/Desktop/Jpol_SP_Mysli_i_slowa_kl_8_Karta_pracy_zaproszenie.pdf

Uczniowie rozwiązują zadania z zestawów powtórkowych umieszczanych na stronie www.cke.gov.pl (codziennie zamieszczany jest nowy arkusz z zadaniami egzaminacyjnymi) i do godziny 15 przesyłają rozwiązania na adres: katarzyna.szelemejgiergiel@interia.pl

20.03.2020

Przypomnij sobie, czym są: synonimy, antonimy, homonimy.

Wykonaj ćwiczenia: 1/38, 1/41 (A i B), 1/44.

23.-24.03.2020

W nawiązaniu do materiałów, które przesłałam na maila: 

Wyobraź sobie, że na obrzędzie dziadów ponownie pojawił się duch Zosi. Napisz opowiadanie, w którym zjawa opowie, jak odmienił się jej los. Wypracowanie powinno dowodzić, że bardzo dobrze znasz II część

,,Dziadów" A. Mickiewicza. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 200 słów.

25.03.2020

Wykonaj ćwiczenie 7 ze str. 188 (zeszyt ćwiczeń).

Termin: 27.03.2020

26.03.2020

Przeczytaj i utrwal informacje dotyczące lektur, przesłane za pośrednictwem poczty elektronicznej.

27.03.2020

Obejrzyj materiał powtórzeniowy dotyczący lektur:

https://www.youtube.com/watch?v=Eb1rHlffC-w&feature=share

https://www.youtube.com/watch?v=vjCWGlp3HiE&feature=share

30.03.2020

PRÓBNY EGZAMIN ÓSMOKLASISTY Z JĘZYKA POLSKIEGO

31.01.-1.04.2020

Opowiadanie - ćwiczenia redakcyjne.

1. Obejrzyj film.

https://www.youtube.com/watch?v=eBPnGisAG6Q

2. Napisz opowiadanie na jeden z podanych tematów. Twoja praca powinna liczyć co najmnie 200 słów.

* Napisz inne zakończenie "Latarnika" H. Sienkiewicza. Jak potoczyły się dalsze losy bohatera?

* Napisz opowiadanie, w którym Winicjusz ("Quo vadis" H. Sienkiewicza) spotyka bohatera innej lektury.  Uwzględnij, jak to spotkanie wpłynęło na losy odydwu postaci.

TERMIN: 6.04.2020

2.04.2020

Temat: „Pan Tadeusz” - powtórzenie wiadomości.

Obejrzyj filmy:

https://www.youtube.com/watch?v=u8x_V5fvsQc

https://www.youtube.com/watch?v=3oOD0K4lSm0

https://www.youtube.com/watch?v=YCcLnmRP67A

https://www.youtube.com/watch?v=na-zAlSISW4

1. Na podstawie informacji z filmów oraz lektury, sporządź notatkę o Jacku Soplicy (8-10 zdań).

2. Wymień obyczaje szlacheckie ukazane w ,,Panu Tadeuszu". Opisz jeden z nich.

TERMIN: 3.04.2020

3.04.2020

Tema: Odmienne i nieodmienne części mowy-powtórzenie wiadomości.

1. Obejrzyj film:

https://spmielecin.edupage.org/text/?text=text/text13&subpage=4

2. Zapoznaj się z materiałami przesłanymi na e-mail (możesz je wydrukować i wkleić do zeszytu).

3. Przepisz podane niżej zdania. Określ, jakimi częściami mowy są wyrazy tworzące wypowiedzenia.

a) Mój młodszy brat wyjechał na wycieczkę w góry.

b) Oni to znaleźli, więc otrzymają nagrodę. 

c) Siedzący przy stole biesiadnicy  nie dostrzegli wędrowców przybywających od wschodu.

c) Za górami, za lasami znajduje się wielki, zbudowany z lodu pałac, w którym mieszkają trzy siostry.

 

4.04.2020

Temat: Części zdania - powtórzenie wiadomości.

1. Zapoznaj się z materiałami, dotyczącymi części mowy, które otrzymałeś na e-mail.

2. Obejrzyj prezentację

https://www.youtube.com/watch?v=keGPnw9YSms

3. Na podstawie prezentacji sporządź notatkę:

a) rodzaje podmiotów

b) rodzaje orzeczeń

4. Napisz, jakimi częsciami zdania są podkreślone wyrazy.

Ósmoklasiści przygotowuyją się do egzaminu.

Wczoraj klasa VIII wróciła z wycieczki.

Wszystko zostało powiedziane.

Aktor był żądny sławy.

Sławny polityk mówił głośno.

5. W podanych zdaniach wskaż i nazwij wszystkie części zdania.

a) Mój młodszy brat  dobrze gra w piłkę.

b) Strudzony Skawiński wolno wchodził po krętych schodach.

TERMIN: 7.04.2020

7.04.2020

Temat: Budowa słowotwórcza wyrazu - powtórzenie.

1. Obejrzyj film

https://www.youtube.com/watch?v=QHKcOaXsIco.

2. Utrwal znaczenie pojęć: wyraz podstawowy, wyraz pochodny, temat  słowotwórczy, formant, przedrostek, przyrostek, wrostek (MATERIAŁY PRZESŁANE NA E-MAIL).

3. W podanych wyrazach wyodrębnij temat słowotwórczy i formant (nazwij jego rodzaj).

chłopaczysko, domek, aktorka, piesek, malarz, przesłuchać, pracownia, językoznawca, księgarnia, góralka, odmówić, ostrosłup, listonosz.

8.04.2020

Temat: Środki stylistyczne - powtórzenie wiadomości.

1. Utrwal wiadomości o środkach stylistycznych (definicje, funkcje). MATERIAŁY PRZESŁANE NA E-MAIL.

2. Wykonaj zadania dotyczące "Pieśni XIV" J. Kochanowskiego, przesłane na e-mail.

TERMIN ODESŁANIA PRACY: 8.04.2020

 

⇒ Wiedza o społeczeństwieSylwia Krześniak-Ławik, e-mail: sylwiakrzesniaklawik1@o2.pl

 

ZADANIA NA TYDZIEŃ 16.03-20.03.2020r.

1) Referat dotyczący działań Rządu Polskiego w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem. WHO - statystyki w Polsce i na świecie. Dane zaczerpnięte z portali internetowych, wiadomości ogólnych oraz własna refleksja i podjęta dyskusja między kolegami i koleżankami - referat objęty oceną.

2) TEMAT: PAŃSTWO I DEMOKRACJA - Zapoznanie z materiałem, podręcznik strona 122 i 123. Napisać do zeszytu co to jest naród i państwo oraz funkcje państwa (tabela str. 123). Zapoznać się z art.5-7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej str.200 i 201. (zapisać również do zeszytu).

 

 

⇒ Edukacja dla bezpieczeństwaSylwia Krześniak-Ławik, e-mail: sylwiakrzesniaklawik1@o2.pl

 

ZADANIA NA TYDZIEŃ 16.03-20.03.2020r.

TEMAT: RESUSCYTACJA KRĄŻENIOWO-ODDECHOWA - Zapoznanie z materiałem, podręcznik strona 85-88. Napisać do zeszytu algorytm podstawowych zabiegów resuscytacyjnych. Zadanie 1, strona 91, art. 162 KODEKSU KARNEGO.

 

 

⇒ Wychowanie do życia w rodzinieSylwia Krześniak-Ławik, e-mail: sylwiakrzesniaklawik1@o2.pl

 

ZADANIA NA TYDZIEŃ 16.03-20.03.2020r.

TEMAT: O ETAPACH I RODZAJACH MIŁOŚCI - Zapoznanie z nadesłanym materiałem na Messenger.